ukinie w polskiej kuchni traktuje się trochę po macoszemu, robimy z niej leczo, smażymy w plastrach i czasem faszerujemy. Ale zastosowań jest o wiele więcej. Hitem jest też makaron z cukinii. Zrobimy też z niej ratatouille, placuszki i zupy, można ją również marynować. Zdecydowanie najszybszą i najzdrowszą opcją jest sok z cukinii, który warto podrasować 2 dodatki.

Jakie właściwości ma sok z cukinii?

Sok z cukinii bardzo dobrze dba o nasz organizm, jest naturalnym elektrolitem, bo świetnie nawadnia. Jest niskokaloryczny, dlatego to dobra opcja dla osób na odchudzającej diecie. Ma też właściwości odkwaszające, wspomaga też proces trawienia. Zawiera witaminy z grupy B, a dokładniej B1 i B3, a także A, C i K, czyli ma korzystny wpływ na oczy, skórę, odporność i sprawia, że mamy więcej energii. Znajdziemy w nim również potas, magnez i żelazo – szczególnie powinni zagustować w nim wegetarianie, weganie i chorzy na anemię. Niestety pomimo tak wielu dobroczynnych właściwości, nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Nie jest wskazany dla osób z wrzodami żołądka, chorobami pokarmowego, dolegliwościami pochodzącymi z woreczka żółciowego i nerek.

Przepis na sok z cukinii

Nie ma nic prostszego niż takie wykorzystanie cukinii. Sok można przygotować w blenderze i wcale nie jest tu potrzebna najmocniejsza wersja. Sprawdzi się też sokowirówka, ale tutaj pozbawiamy się cennych składników – oddziela się część miąższu. Blender zachowuje całość w środku, dlatego właśnie tę wersję polecamy.

Składniki na 2 porcje

  • 320 g cukinii
  • 200 g soczystych jabłek, np. szampion, idared lub ligol
  • sok z połowy cytryny lub limonki, sprawdzi się też pomarańcza
  • opcjonalnie można dodać też garść natki pietruszki

Przepis na sok z cukinii

  1. Cukinii nie musimy obierać, wystarczy ją dobrze umyć, z młodej nie trzeba też wydrążać pestek. Starsze, przerośnięte okazy można obrać i usunąć pestki.
  2. Nie obieramy również jabłek. Ale usuwamy z nich gniazda nasienne.
  3. Cukinię i jabłka kroimy na mniejsze kawałki, z którymi poradzi sobie nasz blender.
  4. Jeśli używamy natki pietruszki, to na tym etapie trzeba ją umyć, osuszyć, przynajmniej z grubsza i posiekać. Inaczej listki mogą utrudnić blendowanie, bo zdarza się, że okręcają się wokół ostrza.
  5. Cytrynę, limonkę lub pomarańczę dokładnie myjemy, można nawet użyć szczoteczki do szorowania. Wybrany cytrus rolujemy na blacie lub desce, ten prosty krok sprawia, że uwolniona zostanie większa ilość soku.
  6. Wszystkie składniki blendujemy, aż powstanie dość klarowny sok.

W sezonie letnim warto podać go z kostkami lodu, a ci, którzy nie liczą kalorii mogą dołożyć gałkę lodów śmietankowych. Z kolei, jeśli chcemy pójść bardziej w stronę koktajli, dorzućmy też banana. Sprawdzi się też dodatek marchewki, gruszki, świeżego ogórka, selera naciowego.

Zobacz także: